top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

MysiaLuna' NIN SEMBOLÜ NEDEN ŞAKAYIKLAR?


MysiaLuna sayfamı hazırlamaya başladığım sıralarda bir gün kayınvalidemi ziyarete gittim. Sıcak güneşli bir yaz günüydü, dışarıda oturuyorduk, bahçede ilk kez uçuk pembe çiçekleri fark ettim, çocukluğumun tatlı çiçekleri şakayıklar, nasıl olduysa bunca zamandır bu bahçede onları fark etmemişim. Uçuk pembe ile beyaz arasında gün ışığını içinden geçiren narin ama güçlü taç yapraklar, gül gibi ama dikensiz ve o güzel pembe kafaların altına koyu yeşil sağlam bir beden, bütün bitkilerin arasında ışıl-ışıl parlayan bir enerji. En yetişkin olanını ki avucumu içine alabilirim, diğerleri de irili ufaklı, kimileri açmaya hazırlanıyor, kimileri daha tombik filizler halinde büyümeye çalışıyorlar, pembe-beyaz şeffaf güzellikleriyle güneşin tadını çıkartıyorlardı.


Sanki uzun bir süredir görmediğim bir dostumu görmüş gibi yanlarına gittim, o tatlı, belli belirsiz ama insanın ruhuna işleyen rayihaları beni hemen sardı. Bu dünyaya ait olamayacak kadar güzeldiler, sanki saflığın ve sevginin kaynağından bir pencere açılmış ve oradan bize bakıyor gibiydiler. Fotoğraf çekmek için çiçeklere iyice yaklaştım ve birden çocukluğuma gittim. Anneannem yanımda, elimi tutuyordu, sahilde yürüyorduk Kalamış olmalıydı, beraber bir bahçeye giriyorduk, orada pembe şakayıklar bizi karşılıyorlardı, yürürken hayran hayran çiçekleri izliyordum. Sahne değişti; bir bahçedeydim, hayal meyal hatırladığım bir aile dostumuzun evi olmalıydı, ağaçların arasına kurulmuş bir hamakta güneş ışınlarının dalların arasından süzülüşünü seyrederek sallanıyordum, arada bir yüzümde tatlı bir meltem geziniyordu. Annemin tatlı kahkahaları babamın gür sesine karışıyor ve birkaç kişi daha gülüşmeler duyuyordum, bir çocuk yanımdan koşarak geçiyordu, sıcak bir yaz günü bahçede öğlen yemeği yeniyordu, hamaktan inip yanlarına doğru yürürken kapının girişinden bana bakan şakayıkları görüyordum, kokuları melteme karışıp yüzümde dolaşıyordu, bir gülümsemeyle beraber derin bir nefes aldım ve tüm bu güzel anılarla beraber şakayıkların rayihalarını içime çektim.


Şakayık yani Peon Roses (Paeonia), hem tarihsel hem de mitolojik olarak önemlidir ve bu nedenle birçok farklı anlam ve sembole bağlıdır. Yaygın şakayık anlamları arasında romantizm, refah, iyi şans, mutlu bir evlilik, zenginlik, onur ve şefkat yer alır- ancak şakayık aynı zamanda utangaçlık anlamına da gelebilir. Şakayık hakkında iki yaygın efsane vardır. Birinde, şakayık tanrıların Yunan doktoru Paeon’ un adını aldığına inanılıyor. Efsaneye göre Paeon, tıp tanrısı Aesculapius'un (Bergama’da halen kalıntıları bulunan, dünyanın ilk tıp merkezinin kurucusu Aesculapius) öğrencisiydi. Paeon, Pluto'yu iyileştirmek için bir şakayık kökü kullanmaya karar verdi, bu ilk kez deneniyordu ve başarılıydı. Aesculapius efsaneye göre Paeon’ un yeteneklerini kıskanmış ve onu öldürmeye çalışmıştı. Pluto Paeon'u kurtarmak için ve ona şükranını göstermek için onu bir şakayık haline dönüştürdü, Pluto şakayık bitkisinin insanların hayran olacağı, övülecek bir çiçek olduğunu biliyordu. Bu nedenle, şakayık anlamlarından biri “şefkattir”.


Diğer efsanede, şakayık bitkisi Paeonia adlı bir periye bağlıdır. Paeonia güzeldir ve onunla flört etmeye başlayan Apollon'un dikkatini çeker. Paeonia, Afrodit'in onları izlediğini anlayınca utanır ve parlak kırmızıya döner. Aphrodite öfkeyle periyi kırmızı bir şakayık haline dönüştürür. Şakayık, işte bu nedenle bir yanıyla utangaçlığı sembolize eder.

İlk efsanedeki gibi şakayık tıbbi olarak kullanılıyor ve birçok hastalığı iyileştirmesi nedeniyle değer veriliyordu. Antik ve orta çağda, köklerinin ve tohumlarının epilepsi ve yılan ısırıkları dahil yirmiden fazla hastalığı tedavi ettiğine inanılıyordu. İngiltere'de çocuklar nöbetleri önlemek ve diş çıkarma ağrısına yardımcı olmak için şakayık kökü kolye takarlardı. Günümüzde halen alternatif tıpta kullanılan değerli bir bitkidir.


Şakayık (Paeonia) özgün olarak Çin kökenlidir. Orada çok değerlidirler ve genellikle "çiçeklerin kralı" olarak anılırlar. Şakayık 1929 yılında erik ağacıyla değiştirilinceye kadar Çin’ de ulusal çiçekti. Şakayıklar, Sui hanedanlığından beri Çin'de popülerdir. Sui ve Tang hanedanları sırasında, İmparatorluk Sarayı'na dikildiler. Bu nedenle şakayık sembolizmi aynı zamanda asaleti, şerefi ve zenginliği de içerir.


Çin'de şakayık görmek için en popüler şehirlerden biri, Şakayık Şehri olarak da anılan Luoyang'dır. 100'den fazla farklı şakayık çeşidine sahip olan ve yıllık şakayık festivaline ev sahipliği yapan Ulusal Şakayık Bahçesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Şakayık onur, servet ve mutlu bir ilişkiyi simgelediği için günümüzde birçok yerde düğün çiçeği olarak kullanılır.

MysiaLuna için hazırladığım tüm afişlerin altında şakayık çiçeklerinden bir parça, bir imge vardır, onun şifasının, şefkatinin, servetinin, ilişkilere verdiği mutluluğun enerjisiyle buluşmamız için.

Somnur vdK

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page