top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

"Düşüncelerimi Kontrol Edemiyorum"


Merhabalar,

Elbette düşüncelerimizle hayatımızı yaratıyoruz ve olumsuz düşüncelerle de hayatımıza bizi zorlayan deneyimler çekiyoruz ve bir bakıma bu yolla öğrenmeyi seçiyoruz. Sonra bir şekilde olumsuz düşünceleri değiştirmek için bir öğreti, bir çalışma veya bir kitap seçiyoruz, bunları harfiyen yapmak için çaba gösteriyoruz ama hayatın içinde bir anda bizi aşağılara çeken endişe dolu düşünceler zihnimizden akmaya başlıyor. Öğrendiklerimizi tekrarlıyoruz ama sanki bu düşünceler bizimle alay eder gibi tekrar ortaya çıkıyorlar, sanki bizimle dalgalarını geçip, eğleniyorlarmış gibi biz istemesek de beynimizin içinden dizi dizi akıyorlar. Bu bazen bizi çok öfkelendirebiliyor çünkü istediğimiz bir şeyler olmayacak, felaket çekecekmişiz gibi bir hisse kapılıyoruz. Peki olumsuz düşüncelerin akmasını nasıl durdurabiliriz.

1. Olumsuz düşüncelerin aklımıza düşmesine engel olamayız, sadece onlara inanıyor muyuz yoksa inanmıyor muyuz asıl olan budur.

2. Olumsuz düşüncelerin bize zarar verdiğine inanmak da bir inançtır asıl olan bu inançtan kendimizi kurtarmamız. Sadece olumsuz düşüncelerin akıp gitmesine izin verin. Bütün gün etrafımızda birçok olay oluyor, sadece etrafımızda değil, cep telefonumuza gelen haberler, sosyal medya sizin bir konuda bilinç altınızı tetikler çünkü bilinç altınızda bir korku vardır ve oraya kanca atmıştır sadece, işte burada, bu noktada çok uyanık olmak lazım ki bu korkunun ne olduğunu bilip, ortaya çıkartıp, onula yüzleşelim.

3. Bir anda olumsuz düşünceler akmaya başladığında:

1. Derin nefes alın, üç kere derin nefes alın ve başlayın.

2. Şükürler olsun aldığım nefese, şükürler olsun aldığım nefese, şükürler olsun hayatta olduğum için ve her neyi bulursanız şükredin, evinize, eşinize, çocuklarınıza, ona, buna, şuna, hayvan dostlarınıza, saç tokanıza veya tıraş makinanıza ve sonra sahip olduğunuz her ne varsa hepsine şükredin. Şükrettiğiniz her şey çoğalır bunu hep aklınızda tutun. Bunu günlük olarak yapmanızda yarar var.

3. Olumsuz düşünceleri bırakın akıp gitsinler ve şunu söyleyin içinizden “Bu sadece bir düşünce ve değişir”. Evet, değişir, siz istediğiniz anda değişirler, istekle çalıştığınız anda değişmeye başlarlar ama elbette bir süreç gerektirir, bu sürecin bir oyun olduğunu düşünün ve bu oyunu keyifle oynayın.

4. Son sıralarda hayatınızda ulaşmak istediğiniz hedef hangisiyse o konuda çalışmaya başlayın, bilinç altı temizliği ve olumlamalar buna yardım edecektir, bu dediğim şey “İNANMAK” her neye inanıyorsak o gerçekleşiyor hayatımızda ama korkmayın bir şeye daha inanmanız çok ama çok önemli, bizler daima “KORUNUYORUZ”.

5. Pozitif bir müzik açın ve hatta bunu kulaklıkla yapın, bir süre sizi rahatsız ettiğini düşündüğünüz dünyadan kopun. Müzik çok güçlü bir enerji değişimi nedenidir, farkındaysanız sözlerini bilmesek de melodiyle birlikte bütün duygularımız değişir, o nedenle pozitif müzik dinlemek çok önemli.

6. Yaratıcılığınızı bir alanda kullanın, kek yapın, pasta yapın, özel yemekler yaratın, bir elbise dikin, nakış yapın, evinizin perdelerini dikin, resim yapın, arkadaşlarınıza sulu boya kartlar hazırlayın, heykel yapın veya bir kâğıt kalem alıp kafanıza göre desen yapın, şarkı söyleyin ya da bir müzik aleti çalmaya başlayın.

7. Düşüncelerinizi yazın, bırakın akıp gitsinler, sonra onları nasıl pozitif düşüncelere dönüştürebileceğinize bakın ve üstlerini çizip pozitif düşüncelerinizi yazın.

8. Biliyorsunuz insan dünyası için su çok önemli: Yüzmeye gidebiliyorsanız doğal bir ortamda, deniz ya da bir göle yüzmeye gidin, her sabah mutlaka duş alın.

9. Doğayla barışık olun, çıplak ayakla toprağa basın, bitkileri tanıyın ve ormana gidin, doğada bir çok sorununuzun yanıtını bulursunuz.

10. Bir şeyi aklınızdan hiç çıkartmayın, sizi korkutan, endişeye sürükleyen, kontrol etmeye çalışan, savaşmaya ve çatışmaya sürükleyen sizin egonuzdur, bunu fark edin, kendinizi suçlamadan sadece bu durumun farkındalığında kolaylıklarla değişmeyi ve içsel huzuru seçin.

Bizim çalışmalarımızın hepsi bilinç altındaki olumsuz inançları değiştirmek üzere hazırlanmıştır, dilediğinizi seçebilir ve yapabilirsiniz elbette her nerede ne şekilde olursa olsun anında değişim getiren bir mucize beklemeyin, bazen o şey oluşum sürecindedir ve hemen olur, bazen çok kısa sürede olur, bazen de biraz daha süreç gerektirir, bu durumda bu yolculuktan keyif almanızı dilerim.

Sevgi ve sağlıcakla kalın,

Somnur vdK


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page