top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

HAYATI DERİNLEMESİNE İÇİNE ÇEKMEK; ASTIM

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2022


Özellikle çocukluk döneminde gözüken astım günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Bu konuyu dikkatlice araştırarak ve inceleyerek farklı görüş ve deneyimleri değerlendirerek hazırladım. Alternatif tedavi yöntemleriyle astım hastalığına yakalanma olasılığını ortadan kaldırmak veya hali hazırda astımlı çocuk ve yetişkinlere geleneksel tıbbın ilaç ve tedavi yöntemlerinin yan etkileri olmadan huzurlu ve daha sağlıklı bir hayat verebilmek için yapabileceklerimizi paylaşacağım.

Astım hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen bir solunum rahatsızlığıdır ve dünyadaki en yaygın çocuk hastalığıdır.

Astım hastalığının karakteristik belirtileri: Bronşiyal tüplerin içinde yapışkan bir salgı üreyip (,mukus( vücutta bulunan zarları saran yapışkan bir salgıdır ve içeriğinde antiseptik enzimler ile immunoglobulin (Bağışan, antikor) bulunur. Solunum sisteminde bulunan mukus, burun yoluyla vücuda giren bakteri ve toz gibi partiküllerin engellenmesinden sorumludur.) artması sonucunda tüplerin şişmesi ve daralması sonucunda nefes darlığı çekmektir. Astım hastalarının deneyimlerinde de gözlemlenen; nefes darlığı, nefes esnasında ötmek, ısınma ve yanma hissedilir. Astım krizi esnasında hasta uzun ve derin nefesler alıp veremez (özellikle vermekte güçlük çeker), kısa alınıp verilen nefesler ve aşırı ısı hisseder.

Astım krizini tetikleyici etkenler: Astım geleneksel tıbba göre nedeni tam olarak bilinmeyen psikosomatik hastalıklardan biridir. Ama geleneksel tıbba bağlı olarak bazı tanımlamalar yapılmıştır. Astım krizini tetikleyici etkenleri bilerek hareket edildiğinde olası bir krize engel olunabilir.

  1. Hava kirliliği, hava kirliliğinden dolayı oluşan sis, kimyasal dumanlar, bazı kokular.

  2. Belirgin ilaçlar (Bir çok ilaç olabilir), gıda koruma maddeleri, gıda boyaları, kimyasal maddelerle ağartılmış veya işlemden geçirilmiş doğal olmayan bir çok gıda, yapışkanlığa ve aşırı salgılamaya neden olabilecek yiyecekler, alerjik yiyecekler, aşırı hayvansal protein.

  3. Soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklar.

  4. Stres, üzüntü, baskı altında kalmak, korku, endişe.

  5. Ev hayvanlarının kepeklerine alerjik tepki vermek, evde bulunan toz maytları, küf.

  6. Hava koşulları, ani ısı değişimi, çok kuru ya da çok nemli veya aşırı rüzgarlı hava.

Astım geleneksel tedavi yöntemleri ve sonuçları:

Steroidler ve diğer antienflamatuar ilaçlar: Astım için kullanılan Steroidler ve diğer antienflamatuar ilaçlarla yapılan tedaviler olası bir astım krizini önlemek için kullanılır. Bu ilaçlar bronşlardaki şişme, aşırı mukusu ve yanmayı ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu ilaçların dozu ve kullanım nedenleri çok önemlidir. Geleneksel tıp bu ilaçların kullanılması yerine daha çok astımı oluşturacak nedenleri ortadan kaldırmayı önermektedir.

Astım tedavisinde kullanılan steroid ve antienflmatuar ana ilaçlarlar:

Bu konuda çok net bilgiler olmasıyla birlikte konu medikal doktorları özelliğinde olması nedeniyle detaylı bilgileri kendilerinin değerlendirmesi gerektiğini düşündüm dolayısıyla kısa bir açıklama yapmayı tercih ettim. Çoğunlukla astım hastalarına verilen ve astım krizlerini önleyici; Steroid içerikli inhalatörler (fısfıslar Ventolin gibi): Amacı astım krizini kontrol altına almak, yangıyı azaltmak, hastaneye gitme gerekliliğini ortadan kaldırmaktır. Bazı bilgilerde yan etkilerinin önemsiz olduğu söylenirken bazı bilgilerde de özellikle uzun yıllar kullanıldığında zararlı yan etkileri olduğu söylenmektedir.

Astım hastalığının ruhsal karşılığı: Korku, çözümü olmayan ve süren bir acı (Bir kayıp olabilir), baskı altında hissederek boğulma hissi ve taşıyamayacağından daha çok yük almak. Aslında bütün hastalıkların nedeni eterik boyuttan başlar, yani enerji boyutundan diğer bir anlamıyla ruhsal boyuttan başlar. Bu durum aslında anlaşılır bir durumdur çünkü bilinç dışı daima bizi yönlendirerek yeni deneyimlere açar, bazı yaşanan deneyimler özellikle korku, endişe, öfke, stres veya üzüntülü deneyimler kabullenerek ve aşılarak temizlenmediği taktirde bizi hasta ederler.

Astım tedavisi için dünyada bir çok doğal tedavi ve bitki bulunmaktadır. Doğal astım tedavi yöntemleri vitamin ve minerallerle birlikte semptomları hafifletir ve ileride olacak atakları önler. Amerikan medikal raporlarına göre Amerika’ da ki %40 yetişkin alternatif tedavi yöntemleriyle astım tedavisini tercih etmişlerdir.

Alternatif terapi ne demektir: Geleneksel (genel tedavi yöntemleri) tedavi yöntemlerin yerine kullanılan terapi yöntemleri için kullanılan terimdir. Kimileri “bütünsel” veya “tamamlayıcı” terimlerini de kullanmaktadırlar. Alternatif terapilerde enerji ile tedavi, akupunktur, nefes terapisi (yoga ile birlikte), bitkisel tedaviler, homeopathie, alternatif beslenme biçimleriyle tedavi, renk terapisi, meditasyon, mudralarla tedavi, olumlamalar, refleksoloji gibi bir çok yöntem ve terapi biçimi vardır.

Astım hastalarının tedavisine öncelikli olarak içsel acıyı, boğulma hissini, korkuyu, endişeyi oluşturan faktörleri ortadan kaldırmak amaçlı çalışmalar yapmak ve daha sonra yaşam koşullarını değiştirebilmek. Havası temiz ve doğal bir hayat yaşamak, Alkalin beslenmek, Alkalin yemek bizlerin fiziksel yapısına en uygun olan beslenme biçimidir. Bazı bitkilerden destek almak.

Her insan parmak kendi parmak izi kadar eşsizdir, yaşam koşulları, ilişki biçimleri de eşsizdir, o nedenle her insanın hastalığı da eşsizdir dolayısıyla tedavisi de eşsizdir.

Bundan sonraki bölümlerde astımla ilgili alternatif tedavi yöntemlerini paylaşmaya devam edeceğim. Odağınızda daima sevgi ve şefkat Ol’sun.


53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page