top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

Çarkıfelek çiçeği/ Pasiflora/ Passion flower/ Passiebloem


Temelinde stres, anksiyete ve depresyonla ilgili ve daha başka bir sürü marifeti olan bitki serisine devam ediyorum. Daha önce bu durumları temel alarak Bergamut, Lavanta, Nane, Ihlamur, Melisa, Papatya, Valerian, Aslankuyruğu bitkilerini paylaştım.

Bildiğiniz gibi bir çok hastalığın kaynağı stres, stres basınç demek, bu basıncın yarattığı öfke ve kızgınlık bizi hasta eder. Paylaştığım bitkiler bir aynı zamanda bir çok kronik hastalığın da şifası.

Çarkıfelek çiçeği/ Pasiflora/ Passion flower/ Passiebloem

Latince ismi: Passiflora incarnata

Ailesi: Passifloraceae

Kullanıldığı alanlar: Bağımlılık, Alkolizim, Anksiyete, Mantar hastalığı, Hipertansiyon, Sinirsel ağrılar, Uykusuzluk, Sigara bırakma.

Özellikleri: Analjezik (ağrı kesici); Antidepresan; Purgatif (müshil); Sedatif,

Kullanıldığı parçaları: Kuru çiçeği, yaprakları ve sapları.

İçeriği: Apigenin ve luteolin glycosides, vitexin, isovitexin ve onun c-glycosidleri, kaempferol, quercetin ve rutin; indole alkaloids (0.010.09% çoğunlukla harman, harmin, harmaline; kumarin türevleri; cyanogenic glucosides (gynocardin); yağ asitleri (linoleic and linolenic); sakız; maltol; phytosterols (stigmasterol); şeker (sukroz); eser miktarda uçucu yağ.

Pasiflora daha çok tropical iklimleri seven ve Türkiye’ de de yetişen güzel çiçekleri ve yenilebilir meyvaları olan bir şifacı bitki.

Pasiflora nasıl kullanılır?

Pasifloranın bir çok özelliği vardır, uykusuzluğu gidermek, anksiyeteye ve strese, cilt yangısı ve kaşıntılara, menapozdan kaynaklı sıkıntılara, yüksek tansiyona, astım krizinin yatışmasına iyi gelir, bu saydıklarım pasifloranın bir kaç hüneri. Kuşkusuz önemli ölçüde yatıştırıcı özelliği anksiyete ve strese, büyük kayıplardan sonra yaşanan depresyona iyi geldiği gibi sinir sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda sinirsel sırt ağrılarına, nevraljiye, herpesten ve zonadan kaynaklı ağrılara iyi gelir. Pasifloranın ekstresindeki alkoloidler ve flavonoidler onu güçlü bir yatıştırıcı ve sakinleştirici yapar.

Pasiflora valerian (kedi otu), melisa, papatya, şerbetçi otu, kava otu gibi diğer sakinleştirici ve yatıştıcı özelliği olan bitkilerle karışım yapıldığında araştırmaların sonucunda sentetik ilaçların yerine çok iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiş ve elbette sentetik ilaçlar gibi yan etkileri de yoktur.

  1. Menapozdan kaynaklı sıcak basması ve depresyona oldukça faydalıdır. Menapoz geçişi esnasında amma-aminobutyric acid (GABA)in az üretilmesinden dolayı beyindeki depresyon ve hezeyana neden olur. Genellikle hormone tedavisi ön görülür, bu yöntem ciddi yan etkileri olan bir uygulamadır, buna kanser de dahil. Araştıramalar kadınların bu sıkıntılı dönemi atlatabilmesi için pasiflora ile yapılan tedavilerden olumlu sonuçlar almışlar. Gece ter basması, sıcak basması, depresyon ve uykusuzluk belirtilerinin hepsini ortadan kaldırma gücüne sahiptir. Aslan kuyruğu veya Sarı kantaron’ da tavsiye edilir.

  2. Tansiyonu düşürme özelliği: Periyodik olarak günde8 mg lık pasifloranın yüksek tansiyonu düşürmektedir.

  3. Herhangi bir nedenden kaynaklı ankisyete için iyi bir ilaçtır. Pasifloranın bütün kültürlerde temel kullanılma nedeni yatıştırma özelliğidir.

  4. Hiper aktiviteden kaynaklı dikkat bozukluğuna iyi gelir.

  5. Kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Araştırmaların sonucunda ti 2 diyabetiklerin pasiflora kullandıktan sonra ensülin dengelerinin yerine geldiği gözlemlenmiştir.

  6. Huzurlu bir uyku verme yeteneği vardır.

  7. Bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan iltihaplanmayı ortadan kaldırabilir. Ciltteki yangıları giderir, zona veya herpesten kaynaklı ağrı ve iltihaplanmaları azaltır ve tevinin güçlenmesini sağlar.

  8. Sigarayı bırakma sırasında güçlü bir yardımcıdır.

  9. Alkolü bırakma sırasında diğer karışımlarla birlikte oldukça etken bir bitkidir.

Hazırlama yöntemi ve dozaj: Çay olarak, tentür veya kapsül olarak kullanılır. Banyo veya kompres için sıcak suya ilave edilir.

Çayının hazırlanması: Bir kaşık yaprakları, sapı ve çiçekleriyle kurutulmuş pasiflora bir fincan sıcak suda 10 dakika demlenir ve içilir.

Sakinleştirici olarak aşağıdaki birleşimleri uygulayabilirsiniz:

Pasiflora ve Papatya

Pasiflora ve Melisa

Pasiflora ve Nane

Pasiflora ve Valerian (Kedi out)

Pasiflora ve Sarı Kantaron

Her durum için farklı dozda ve biçimde kullanılır.

Yan etkileri: Güvenli bitkilerden biridir ama her beden ve hastalık kendine özgüdür o nedenle kullanmadan önce az dozda alarak gözlem yapın. Hamilelik sırasında ve süt verirken kullanılmaz. 6 aydan önce çocuklarda kullanılmaz. Aşırı testesterondan kaynaklı oluşumların (Erkeklerde kellik ve prostat, kadınlarda ve erkeklerde sıradışı saldırganlık, tüylenme vecilt sorunları) çok fazla miktarda Pasiflora alındığında artmasına neden olabilir.


910 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page