top of page
  • MysiaLuna

Papatya/ Chamomille -Matricaria recutita


Özellikle bahar aylarında kırları süsleyen narin görünümlü ama göbekleri güneşli çevresi beyaz dantelli papatlyaların marifetleri saymakla bitmiyor.

Papatyanın çiçekleri kurutulduktan sonra çayı veya aroması ilaç olarak kullanılır.

Birleşenleri: Volatile yağı (chamazulene, farnesene, bisabolol içerir), flavonoids (rutin ve quercimertrin içerir), coumarins, bitki aisidi (valerianik asit de dahildir), yağ asitleri, cyanogenic glycosides, salicylate derivatives. İyi bir sakinleştiricidir bu yüzden anksiyete, stres ve stresten kaynaklı dikkat bozukluğunda çayı etkilidir.

Papatya bir çok ev reçetesinde ilk sırada yer alan bitkilerdendir, bunun da nedeni sıradışı bir yumuşak etkisi olmasıdır. Antibakteriyal, anti-inflamatuar (iltihaplanmalara iyi gelir), sinir sistemi ve sindirim sistemi üzerindeki etkisi sonsuz bir ilaç karışımı listesi yaratabilir. Papatyayı kolaylıkla bahçenizde yetiştirebilirsiniz veya toplayabilirsiniz, tabi kolaylıkla kurutulmuşunu da alabilirsiniz.

Papatya çayı: Papatya hem beden hem de zihin üzerinde etkilidir her , sinidirim zorluğunda oldukça etkildir, uykuya dalamıyorsanız sizi uykuya hazırlar aynı zamanda kür olarak uygulandığında insomnia (uyku bozukluğu) ve karın ağrısını (hazımıslıktan kaynaklı) tedavi eder. Ciltekki kesikler, çizikler ve sıyırıklıkları üzerine çayı soğuk olarak kompres yapıldığında enfeksiyonu tedavi eder ve enfeksiyon olşmasına engel olur. Aynı zamanda kumral ya da sarı saçlısanız saçınızı bir kaç ton papatya çayıyla açabilirsiniz.

Göz şişkinliği için soğuk çayını birer parça pamukla gözünüzün üzerine yerleştirip bir süre gözleriniz kapalı bekleyin. Gözlerinizin şişini alırken sizi de dinlendirecektir.

Papatya çayını kedi ve köpeklerde ishal, karın ağrısı hazımsızlık, sinirlilik için kullanabilirsiniz.

Bir orta boy demliğe bir çorba kaşığı kurutulmuş papatya koyduktan sonra üzerine sıcak dökerek altında mum alevinde yaklaşık 10 dakika dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz. Sindirim güçlüğünde veya mide sorununda daha sert bir çaya ihtiyacınız olacaktır, o nedenle 20 dakika kadar demledikten sonra kullanın, soğuk dışarıdan kullanımlar için de sert olan çayı tercih edin.

Papatya çayının iyi geldiği sorunlar: Anksiyete, kalp sağlığı, ishal, sindirim, gastirit/ülser, başağrısı/migren, Lupus, mide bulantısı, PDM (adet öncesi stres, ödem, sinirsel tansiyon, kramp) , hamilelikten kaynaklı mide bulantısı özellikle zencefille birlikte çayı iyi gelir.

Kurutulmuş papatyaları, lavantayla karıştırarak küçük bir müslin torbanın içine yerleştirip yastığınızın yanında bulundurusanız huzurla uyumanınızı sağlar veya papatya, lavanta ve şerbetçiotu karışımdan uyku yastığı hazırlayabilirsiniz.

Güzel cilt ve saçlar: Papatyanın birleşiminde antibakteriyel ve antienflamatuar olan sevgili mavi chamazulene bulunur, bu doku yenilenmesini sağlar. Uçucu yağını cildiniz için kullanacağınız karışıma ilave ettiğinizde doku yenilenmenizi destekleyecektir. Yüzünüzü soğuk çayıyla yıkadığınızda ve banyo suyunuza papatya koyduğunuzda aynı etkiyi gösterir. Şişmiş gözler için de etkilidir. Daha önce de yazdığım gibi saçınızın rengini açamak için kullandığınız gibi saçlarınızın yumuşak ve daha ipeksi olmasını sağlar, içine bir kaç damla limon da ilave ederseniz daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Alman Komisyonları ağız ve diş eti enfeksiyonlarında sağaltıcı olarak kullanılmasını önermektedir, çayını ağızda tutarak ve gargara yaparak kullanabilirsiniz.

İlk yardımda: Hem çayı hem de uçucu yağını ciltekki kesikler, çizikler ve sıyırıkların sağaltılmasında kullanabilirsiniz. Sorun olan bölgeye bir bardak ılık suya 3- 4 damla papatya aroması ve lavanta aroması katığı biraz çalkalayın ve günde iki kez bölgeyi nazikçe yıkayın veya aynı işlemi koyu demlediğiniz çayıyla yapın. Lavanta ile karıştırıldığında az derecedeki yanıklara iyi gelir. Diş ağrısında bir damla aroması ağrının ve enfeksiyonun azalmasına yardım eder. Diş eti ve ağız iltihaplarında kür olarak kullanılırsa tedavi eder( Özellike Alman papatyası öneriliyor).

Papatyanın yan etkisi: En güvenli bitkilerden biridir. Alerjik etkisini kullanmadan önce test edebilirsiniz. Papatya doğal olarak kan inceltici olan coumarine olarak isimlendirilen maddeyi içerir o nedenle eğer kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız papatya çayından uzak durun.


57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page