top of page

Valerian/ Kedi otu -Valeriana officinalis


Kedi otu pembe narin çiçekleriyle çevreyi mis gibi kokutan güzel bir bitkidir. Dünyada yaygın ismi Valerian olarak bilinin bu bitkinin ilaç olarak kök kısmı kullanılır. Kökü de çiçekleri kadar güçlü kokar.

Kedi otu dünyada en çok yaygın olarak kullanılan bitkisel sedatiftir. Genellikle uykusuzluk, sinirsel anksiyete için kullanılır. Fiziksel bir acı varsa onu yatıştırır, ağrı çeken kişiye sakinleşmesi ve dinlenmesi için yardım eder. Klasik tıbba göre Valerian Valium kadar etkili bir bitkidir. Fakat Valium’ la karşılaştırdığınızda neredeyse hiç yan etkisi yoktur ve asla Valium gibi bağımlılık yaratmaz. Kedi otu kullanımı en güvenli olan bitkilerden biridir.

Eğer stresle mücadele ediyorsanız, histeri krizinde, sinirsel astım krizlerinde, hastalık hastalığında (Hypochondiria) , hiper aktiviteye, baş ağrısı, migren ve karın ağrılarında etkilidir. Aynı zamanda eklem ve kas ağrıları için de iyi bir ilaçtir.

Araştırmalara göre aynı zamanda hiperaktif bozuklukta, kronik yorgunlukta, depresyon boyunca da etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Adet krampları ve menapoz esnasındaki sıkıntılar ve sıcak basmaları için de kullanılır. Daha önce Aslankuyruğu bitkisini anlatırken formüller paylaşmıştım, tekrar yazayım:

Kadınlarda sıcak basması için: Bir çay kaşığı kurutulmuş Aslankuyruğu Bir çay kaşığı Adaçayı Bir çay kaşığı Biberiye Bir çay kaşığı Kabayonca (Alfaalfa) 3 fincan sıcak suda demlenir ve yeterince içilir. Geceleri uyumadan önce özellikle tavsiye ediliyor.

Adet sancısı için: Bir çay kaşığı Giraburu (Gilabolu) Viburnum opulus İki çay kaşığı Kedi otu (Valerian) Bir çay kaşığı Aslankuyruğu 4 bardak soğuk suya koyup kaynatın. 10-15 dakika demlendirin. Tatlandırmak için bal karıştırp için.

Hazırlanışı ve kullanımı: Çay olarak veya tablet olarak ya da ekstresini kullanabilirsiniz. Dozaj kişin içind ebulunduğu duruma göre değişir.

Kedi otu/ Valerian yan etkileri: Genellikle kullanımı oldukça güvenli. Çok az bir şikayet mide bulantısı yapması. % 5 oranında insandan da uyarıcı etki yaptığı şikayeti gelmiş. O nedenle ilk kez kullanıyorsanız dikkat bedensel tepkinizi gözden geçirin.

Valerian uçuçu yağ olarak nasıl? : Uçucu yağı da yukarıdaki nedenler için kullanılıyor.

Şifa OL’sun


91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page