top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

Aslankuyruğu (Motherwort/ Moederkreud)


Bu sefer ki bitkimiz Aslankuyruğu, çok marifetli, akıllı ve güzel.

Aslankuyruğu (Motherwort) Leonurus caridica L. –Lamiceae ailesinden. Hem Çin tıbbında hem de batıda kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Nanegillerden gelir. En değerli özelliği kalbi güçlendirmesi ve kalbe daha uzun bir hayat vermesidir. Kan dolaşımını düzenler, kolesterolü düşürür ve kalp kaslarındaki stresi azaltarak kalbin atış ritmini düzenler. Aynı zamanda idrar söktürürek şişmeyi azaltır, yüksek tansiyonu düşürür. Aslankuyruğu aynı zamanda troitin aşırı (hiper troit) çalışmasından kaynaklanan sinirsel kalp ritmi bozuklukluklarına da kullanılır.

Aslankuyruğu aynı zamanda kadınlar için ideal bir bitkidir. Kadın hastalıklarında (Adı her ne olursa olsun) oldukça geniş kapsamlı, değerli bir bitkidir. Sinirsel hırçınlığı yatıştırır, sakinliğe teşvik eder ve bütün sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Genel anksitete için birebir bir ilaçtır. Adet bozukluklarını düzenler: Adetin gecikmesinde ve adet kramplarında kullanılacak en iyi ilaçlardan birisidir. Kedi otu(valerian) la birlikte aslankuyruğu karışımı doğum sırasındaki sancıyı azaltır ve stresi yatıştırır.

Aslankuyruğu yaprakları ve çiçekleri birlikte kurutulmuş kapsül olarak veya çay, taze kıyılmış olarak çay veya tentür olarak kullanılır.

Yan etkisi: Aslankuyruğu alkaloid stachydrine içerir. Bu madde uterus kasılmalarını arttırmaya olanak tanır, bu nedenle hamilelik esnasında, son bir kaç günü de dahil kullanılmaz.

Yatışırıcı olarak kullanmanız için karışım: Bir çay kaşığı kurutulmuş Aslankuyruğu Bir çay kaşığı Yoğurt otu veya Nane. İlave olarak bal ya da limon kullanabilirsiniz. İki fincan kaynamış suda 10 dakika demledikten sonra tatlandırıp içebilirsiniz.

Kadınlarda sıcak basması için: Bir çay kaşığı kurutulmuş Aslankuyruğu Bir çay kaşığı Adaçayı Bir çay kaşığı Biberiye Bir çay kaşığı Kabayonca (Alfaalfa) 3 fincan sıcak suda demlenir ve yeterince içilir. Geceleri uyumadan önce özellikle tavsiye ediliyor.

Adet sancısı için: Bir çay kaşığı Giraburu (Gilabolu) Viburnum opulus İki çay kaşığı Kedi otu (Valerian) Bir çay kaşığı Aslankuyruğu 4 bardak soğuk suya koyup kaynatın. 10-15 dakika demlendirin. Tatlandırmak için bal karıştırp için. Şifa OL'sun ..


236 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page