top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

Zerdeçal'ın kurkuması ve şahane şifası..


Zerdeçal: Özellikte tazesi çok güzel turunucu renkte ince köklerdir. Binlerce yıldır Hindistan’ da ve Asya’ da baharat ve ilaç olarak kullanılır. Köri baharatına rengini veren köktür. Kurutulmuşu ve pişirildiğinde parlak sarı bir rengi vardır ama kökler tazeyken güzel bir turuncu renktedirler dolayısıyla hem sakral çakra hem de güneş çakrasına çalışır.

Kurkumin (curcumin) maddesi zerdeçal(Turmeric) ın içinde bulunan doğal bir kimyasal birleşimdir ve zerdeçalın şifası daha çok bu maddenin içindedir. Batı tıbbında henüz yeni sayılacak bir zaman önce keşfedilmiş olan kurkumin kalp hastalıkları, kanser tedavisi, metabolizma sendromları, Alzheimer, psoriasis (Sedef hastalığı), eklem romatizması( romatoid artirit) ve eklemlerin güçlenmesi, tip 1 diyabet gibi hastalıklarda hem önlem hem de tadavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan eklem güçlenmesi ve romatizma için tavsiye edilen Glicosamin kurkumin maddesinden üretilir. Zerdeçal güçlü bir antienflamatuar ( ağrı kesici ve ateş düşürücü) olduğu gibi aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidandır.

Antioksidan: Oksidatif hasarın ( toksik maddelerin vücutta birkim yapması) bir çok hastalığın nedeni olduğu biliniyor. Serbest radikaller yağ aistleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelere tepki verme eğilimdedirler. Antioksidanların başlıca yararının nedeni serbest radikallerden korumaktır. Kurkumin serbest radikkaleri antioksidan özelliğiyle nötralize eder. Aynı zamanda bedenin kendi antioksidan enzimlerini aktive ederek artmasına destek olur. Kısacası günde bir kaç tutam antioksidan özelliğiyle bizi serbest radikallerden korur.

Antienflamatuar: Vücuttaki iltihaplanmalar (enflamatuar) inanılmaz önemlidir. Zerdeçal bedenenin yabancı işgalcilerle savaşmasına yardım ettiği gibi verdikleri hasarın onarılmasına da yardım eder.

İltihaplanma olmazsa bakeri gibi patojenler kolaylıkla bedeni ele geçrirler ve bizi öldürürler. Dolayısıyla kısa süreli bir iltihaplanma yararlıdır ama iltihaplanma uzar ve kronikleşirse bedenin kendi dokularına zara verir. Kurkuminin oldukça güçlü bir antienflamatuar yani iltihap yok edici özelliği olduğu gözlemlenmiştir.

Artiridis: Kurkuminin antienflamatuar özelliği ve antioksidan özelliği çeşitli romatizmal hastalıkların iyileşmesinde efektif rol oynar.

Beyin: Daha önceleri beyin neronlarının bölünmesinin ve çoğalmasının çocukluk döneminden sonra imkansız olduğu sanılıyordu ama artık öyle olmadığı anlaşıldı. Beyin neronları belirli bir bölgede kurduğu yeni bağlantılarla yeni bir bölüm yaratarak çoğalmaya açık. Bu işlemin önemli yöneticilerinden biri de nöron gelişimde, canlılığında ve işlevlerin sürdürülebilmesinde önemli rol oynayan Beyin Türevli Nörotik Faktör ( BDNF) olarak adlandırılan bir salgı proteini (hormon) dir. Bir çok beyin hasarının depresyon ve Alzheimer’ da buna dahilolmak üzere onarılmasına destek olmak için bu hormona gerek vardır. Kurkumin beyindeki oynayan Beyin Türevli Nörotik Faktör’leri ( BDNF) arttırır.

Kalp: Kurkumin bir çok kalp hastalığının daha kolay iyileşmesine yardım eder.

Kanser: Zerdeçalın kanseri önleyici (antioksidan) özelliği ve son zamanlardaki bulgulara bakılırsa tedavi edici özelliğ gözlemlenmiştir. Yüksek dozda kurkumin kanseri tedavi edebilir.

Depresyon: Kurkuminin Prozak ve benzeri alışkanlık yaratan kimyasallarından çok daha iyi depresyonu tedavi ettiği denenerek görülmüş, bağımlılık ve yan etki riski de yoktur.

Kurkumin maddesi zerdaçalın içince %3 oranında bulunmaktadır. Araştırmalara göre zerdeçal ekstresinden elde edilen kurkumin bir tedavi için genel olarak değerlendirilirse günde ortalama 1 gram kullanılması öneriliyor, bu miktarı günlük olarak yemeklerde baharat olarak kullanarak almanız güç ama siz sağlığınızı korumak ve belki de bilmediğiniz bir işgalciden kurtulmak için zerdeçalı sofranızdan eksik etmeyin. Şifa OL' sun ..


111 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page