top of page
  • Yazarın fotoğrafıSomnur van der Kraan

Hindistan Cevizi Tereyağı Yapalım


Hindistan cevizi tereyağı nedir?

Hindistan cevizi tereyağı özetle hindistan cevizinin etli kısmının işlemden geçirilerek krema haline getirilmesidir. Fıstık ezmeleri de aynı yolla elde edilir.

Hindistan cevizi tereyağı, yağı ve kreması arasında ne fark vardır?

Hindistan cevizi kreması su içerir, 4 ölçü hindistan cevizi eti ve 1 ölçü suyun mutfak robotundan geçirildikten sonra süzlülerek elde edilir. Hindistan cevizi tereyağı ise sadece etli kısmının işlemden geçirilmesiyle elde edilir.

Hindistan cevizi yağı ise diğer yağlar gibi imal edilir ve kullanılır.

HİNDİSTAN CEVİZİ TEREYAĞI NASIL YAPARIZ:

Rendelenmiş organik ve tatlandırılmamış saf 4 bardak hindistan cevizini mutfak robotunda aşamalarla döndürelim. İşlem 10-12 dakika sonra tereyağımızı elde edebeiliriz ama bu arada mutfak robotumuzu aşırı ısınmadan korumak 3-6-10 dakika gibi aralıklar vererek çalıştıralım.

3 dakikada ezme

6 dakikada daha yumuşak bir ezme

9 dakika sonra likitsi hale gelecek ve iyice kremalaşacaktır.

İyi bir sonuç elde edebilmek için döndürme süresini uzatabilirsiniz. İçine biraz deniz tuzu ilave edin dilerseniz biraz daha yumuşak daha kremamsı bir sonuç elde etmek isterseniz hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz.

Bir kavanoza koyarak bir kaç ay buzdolabında saklayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağları 25 C derecede erirler bu nedenle buzdolabında saklamakta yarar vardır. Cilt bakımı ürünleri ve yiyeceklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.


65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DOSTLUK

bottom of page