top of page
 ÇAKRALAR VE MUDRALARI VE ÇAKRA MEDİTASYONLARI 

     Yıllar önce mudralarla yoga yapmaya ve yoga felsefesiyle ilgilenmeye başladım ve çok yararını gördüm.  Özellike yataktan kalkamayan, yoga hareketlerini yapmakta zorlananlar için mükemmel bir iyileşme yolu.

   MUDRA NEDİR?

   Mudra kısaca el pozisyonudur. Sanskritçe' de "mühür", "işaret", "jest" anlamlarına gelir. Çakralar bölümünde de okuduğunuz gibi enerji bedenin üzerinde bir çok enerji girdapları bulunmaktadır ve bu enerji girdapları fizik beden üzerinde ki sinir merkezlerine de bağlıdır. Yapılan el işareti, bedensel duruş, göz hareketleri ve süre beyine hangi bölgenin iyileşmesi gerekiyorsa beyindeki o bölüme sinyal göndererek oradaki enerjiyi yükseltir ve beyinin bedene iyileşme sinyalleri göndermesini sağlar. Ellerimizde, ayaklarımızda organlarımıza sinyal gönderebileceğimiz sinir uçları ve enerji girdapları vardır. Refleksolojide de o bölgelere basınç uygulayarak beyine sinyal gitmesi sağlanır. 

Mudraların kaynağı tam olarak belli değildir, hem doğuda hem de batıda kullanılmaktadır. 

   Mudraların gücünü arttırmak için dikkat etmemiz gerekenler (Gertrud Hirschi- Mudralarla Şifa) 

   -Beden duruşunuzun simetrik olmasına dikkat edin. Ellerinizi bir kaç santim bedninizden uzakta tutun, bu bile içsel uyum ve denge oluşturur. Sinir sisteminizin ve hormon işleyişinizi düzenler. 

   -Nefes verdiğimiz anda karbondioksit dışında süptil alana ait atık enerjileri atmaktayız. Mudrayı uygulamada önce bir kaç kez güçlü nefes veriniz. İsteğiniz için yer açılsın.

   -Nefes alma ve verme aralıklarını her uygulamada biraz daha uzatın. Bu aralıklarda iç güçler her alanda desteklenmektedir.

   -Eğer mudrayı kendinizi sakinleştirmek için kullanıyorsanız nefes verişinizi yavaşlatın. 

   -Eğer mudrayı kendinizi canlandırmak için kullanıyorsanız nefes alışınızı yavaşlatın. 

    Uygulamalar esnasında müzik de siz eşlik edebilir. Çakraların müziklerini dinleyebilirisiniz veya seçtiğiniz mediatif bir müziği dinleyebilirsiniz. 

    Hangi çakrayı uyguluyorsanız onun rengini imgeleyebilirsiniz. 

    Önce elimizdeki parmaklara hangi çakralar bağlı ona bakalım: 

Sol taraftaki çizimde hangi parmaklar hangi çakralara uzanıyor görebiliriz.

Serçe parmağı: Sakral çakra (İkinci çakra)

Yüzük parmağı: Kök çakra) 

Orta parmak: Boğaz çakrası: 

İşaret parmağı: Kalp çakrası

Baş parmak: Güneş sinir ağı çakrası 

gertrud-hirschi-mudras-yoga-in-your-hand

       Her çakranın rengi ve rengiyle beraber belirli bir frekansı vardır,  frekansları aynı zamanda sesle tınısı ifade edilir.  Çakra frekansına uygun olan müzikle yapılan meditasyon çakraların gereken ritimlerine dönmesine yardım eder. 

       Meditasyona başlamadan önce mekanın enerjsini temizlemek için önce odayı havalandırın, bir mum yakın, adaçayı yakarak veya aroma kandilinde lavanta buhuru yaparak arındırın. Enerjiyi dönüştüren 12 bitki sayfasına bakın.  Üzerinizde dolaşımınızı kolayca sağlanacağı rahat bir kıyafet olsun, bir küçük battaniye bulundurun, meditasyon sırasında uzun süre sabit durduğunuz için üşüyebilirsiniz. Sırtınız dik, omurganızın düzgün olduğu bir biçimde oturun. ayakkabılarınızı çıkartın, el ve ayaklarınızı meditasyon boyunca çaprazlamayın, bu enerji akışını değiştirebilir, bozabilir. Müziği bilgisayardan dinleyecekseniz bilgisayardan olabildiğince uzakta oturun ve önüne temizlenmiş bir ametist kristal yerleştirin. Gözleriniz kapatın ya da aşağıya doğru bakarak yarım açık bırakın, üçüncü göz, yani iki kaşınızın arasına yoğunlaşın, içinize bakın.  Derin nefes alın, nefesi karnınızdan kuruk sokumunuza kadar indirin, nefesiniz rahatlayıp bir tempoya girecektir.  

Muladhara- Kök Çakra:

    Mantrası : LAM 

    Sesi:         lANG 

    Örnekteki oturuş ideal oturuştur ama siz bu şekilde oturmak zorunda değilsiniz, bir sandalyede dik oturabilirsiniz, yatıyor olabilirsiniz. 

    Kollarınızı öne doğru uzatın, resimde gördüğünüz gibi baş parmağınızı işaret parmağınızla birleştirip, avuç içleri yukarı gelecek şekilde ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun. 

chakra%20color_edited.png

Svadisthana-Sakral Çakra:

  Mantrası: VAM

  Sesi:        VANG 

     Ellerinizi göbeğinizin altında birşeştiriyorsunuz.  Sağ eliniz altta sol elinizi içine alacak bir biçimde iki başparmağınız birbirine değiyor ve avuç içleriniz bedenenize doğru dönük. Resimde görüldüğü gibi. 

    Müziği: 

chakra%20color_edited.png

       Manipura- Güneş Sinir Ağı Merkezi ( Solar Plexus):

   Mantrası: RAM

   Sesi:        RANG 

           Ellerinizi resimde gördüğünüz biçimde midenizin üzerinde birleştiriyorsunuz. Sağ baş parmak sol baş parmağın üzerine geliyor ve diğer tüm parmaklar birbirlerine değiyorlar. 

   Müziği:         

chakra%20color_edited.png

  Anahata-Kalp Çakrası:

   Mantrası: YAM 

   Sesi:        YANG

   Ellerinizi gene dizlerinizin üzerine koyuyorsunuz, bu kez başparmak yüzük parmağına değerken diğer parmaklar açık, avuç içleriniz yukarıya dönük oluyor. 

   Müziği:      

chakra%20color_edited.png

         Vishudda-Boğaz Çakrası: 

      Mantrası: HAM

      Sesi :        HANG 

      Ellerinizi göğsünüzün ortasında ve sağda resimde görüldüğü gibi birleştiriyorsunuz. 

       Müziği:           

chakra%20color_edited.png

       Ajna-Üçüncü göz:

    Mantrası: KSHAM 

     Sesi:         KSHANG

     Alın çakrasının mudrası için elerinizi göğsünüzün önünde tutaral soldaki resimde olduğu gibi orta parmaklar açık olarak birbirine değerkendiğer üç parmak katlanmış olarak birbirlerine dokunuyorar ve başparmaklar altta birleşiyor. 

     Müziği: 

chakra%20color_edited.png

Sahasrara-Taç Çakra:

  Mantrası: OM 

     Sesi :        OM

     Ellerinizi göğsünüzün hemen altında birleştiriyorsunuz ve resimde gördüğünüz gibi bu sefer yüzük parmakları açık olarak birleşiyor.  Parmaklar yukarıya dönük. 

                          

      Müziği: 

chakra%20color_edited.png
bottom of page